czwartek, 2 kwietnia 2015

Jak osiagnac szczescie?




Każdy pragnie osiągnąć szczęście, zrobiono wiele filmów, napisano wiele książek, porad na ten temat. Ogólne przesłanie brzmi, że jeśli dobrze wyglądasz, jesteś bogaty i slawny, to wówczas musisz być szczęśliwy.
BOGACTWO

Niektórzy ludzie myślą, że jeśli zdobędą dobrą sytuację materialną, będą mieć dobre auto, piękny dom itp., wówczas osiągną szczęście. Ale w rzeczywistości, czym więcej mamy, tym więcej pragniemy zdobyć.

Tak jak powiedział Prorok (sallah Allahu alejhi wa sallam), że jeśli syn Adama miałby nawet górę złota, to nadal chciałby więcej.

Bogactwo wiążę się również ze stresem wynikającym z obawy przed utraceniem tego majątku i z chęci ciągłej ochrony tego, co mamy. 

Jeśli człowiek potrafi wypośrodkować chęć posiadania majątku, to nie ma w nim nic złego, problem pojawia się, kiedy jedynym celem w życiu staje się chęć nagromadzenia majątku.

DOBRY WYGLĄD

Wiele kobiet ma obsesję dobrego wyglądu, są w stanie poświęcić wszystko dla urody. Porównują siebie do modelek, aktorek, co powoduje, że czują się nieszczęśliwe ze swoim wyglądem . Podejmują ekstremalne wysiłki, aby wyglądać lepiej. Zaczynają zmieniać całe ciało, aby spełnić wymogi narzucone z zewnątrz. Co jest bardzo niezdrowe. Często wpływa to na ich zdrowie psychiczne, chorują na anoreksje, bulimię czy depresję. Dotyka to coraz młodszych ludzi. Młode kobiety krzywdzą siebie, aby osiągnąć zamierzony ideał. Nie dziwne więc, że muzułmanki kochają swój religijny strój – hijab. Pomaga on uwolnić się od ciągle nowych wymogów stawianych kobietom, dotyczących ich urody, kobieta nie musi przypodobać się innym ludziom, jest jej łatwiej zaakceptować siebie, taką jaka jest. Kiedy kobieta ma możliwość zakrycia się, nie czując presji bycia pięknym ze strony społeczeństwa i ciągłej oceny jej osoby przez pryzmat jej urody, wówczas przestaje mieć obsesję na punkcie swojego wyglądu,a skupia się bardziej na rozwijaniu swojego wnętrza. 

Trzeba jednak podkreślić, że nie ma nic złego w zdrowym dbaniu o siebie i swój wygląd, problem pojawia się, kiedy dobry wygląd i chęć osiągnięcia ideału piękna, przesłania wszystko inne i staje się jedynym celem w życiu. Zdrowe odżywianie, ćwiczenia i dbanie o siebie jest obowiązkiem muzułmanina, ale nie przekraczając granic zdrowego rozsądku.

SŁAWA

 Ludziom wydaje się, że sława da im szczęście. Natomiast znani ludzie wciąż są obserwowani, każdy patrzy w ich życie i ciężko jest im utrzymać swoją prywatność, co staje się bardzo uciążliwe i zakłóca spokój ducha.
I jeśli myślisz, że majątek, wygląd, sława oraz spełnianie każdej swojej zachcianki, są składnikami szczęścia, to aktorzy i bogaci ludzie powinni być najszczęśliwszymi ludźmi na świecie, a jednak tak nie jest. Często słyszy się o samobójstwach, odurzaniu sie narkotykami wśród tych osób, ponieważ mimo że posiadają to wszystko, wciąż czegoś im brakuje, a ich dusza czuje pustkę. 

Czym jest więc prawdziwe szczęście?

Są ludzie, którzy spędzają całe swoje życie w pogoni za szczęściem. Wyobrażenie szczęścia, które poszukują, jest jedynie iluzją na pustyni życia. Ludzie będą zawsze starali się złapać to szczęście. Lecz nieważne, jak blisko będą celu, nigdy go nie poczują dopóki nie zaczną żyć według wskazówek Boga. Bowiem jedynie stworzyciel duszy wie, jak może ona osiągnąć szczęście.

Aby osiągnąć szczęście trzeba rozwinąć cztery krytyczne relacje:

-relacje z Bogiem
-relacje z samym sobą
-relacje z innymi
-relacje ze społeczeństwem


1.       RELACJE Z BOGIEM
To jest najważniejszy rodzaj relacji i jest oparty na POSŁUSZEŃSTWIE i ZAUFANIU. Musimy całkowicie się poddać Bogu i zaufać Mu (tawakul Allah). Musimy wypełnić nasze ciało i duszę. Jesteśmy bardzo dobrzy w wypełnieniu ciała, natomiast problem jest w wypełnieniu duszy. Dusza może poczuć się pełna tylko dzięki miłośc i posłuszeństwu Bogu. 
 Np.: bak benzyny może być wypełniony tylko benzyną i jeśli wlejesz w nie, dajmy na to kawę, auto nie ruszy. I podobnie jest z duszą, ludzie starają się ją wypełnić  różnymi rzeczami i nadal czują pustkę.  I to jest właśnie to, nad czym powinniśmy pracować – wypełnianie naszych dusz.

Przykładem kiedy dusza jest pełna może być Ramadan, kiedy czujemy się szczęśliwi, bo skupiamy sie na Bogu, na oddawaniu mu czci, czytamy Koran, więcej się modlimy itd.  wtedy czujemy spokój ducha, mimo że nie jedliśmy i nie spalismy dobrze.

Kolejną rzeczą dzięki której możemy osiągnąć pełną duszę jest posłuszeństwo Bogu. Jeśli kochasz Boga, to pokazujesz to będąc posłusznym Jego zasadom. Miłość jest równa posłuszeństwu. Jeśli miałbyś dzieci i starałbyś się im dać wszystko, co najlepsze, a one mówiłyby, że cię kochają, lecz nie słuchałyby, co do nich mówisz i robiły, to co im zabroniłeś, czy byłbyś zadowolony? 

Innym sposobem posłuszeństwa wobec Boga, są DOBRE UCZYNKI. Nie jest wystarczajace powiedzieć wierzę, bez podejmowania właściwych czynów. Wiara i czyny powinny iść w parze. 

Bóg obiecuje w Koranie, że żadne uczynki, czy to mężczyzny czy kobiety, nie zostaną zmarnowane.

{Tego, kto spełni dobre dzieło – czy to mężczyzna, czy kobieta – i jest wierzącym, My ożywimy zyciem wspaniałym i takim wypłacimy ich wynagrodzenie czymś piękniejszym niż to, co czynili.} [Koran 16:97]

Jeśli jesteś wierzącym i robisz dobre uczynki, zostaniesz za to w pełni wynagrodzony.

Następnym sposobem na rozwijanie relacji z Bogiem jest WSPOMINANIE Boga, czyli ZIKR, co oznacza wspominanie Jego Imion, wychwalanie Go itp. To daje nam spokój ducha i szczęście, ponieważ to Bóg daje spokój ducha.

Jeśli chcemy szczęścia i spokoju ducha, możemy to dostać poprzez rozwijanie relacji z Bogiem. Tak samo, jak dziecko nie jest szczęśliwe, dopóki nie będzie blisko rodzica, tak samo dusza, która została stworzona przez Boga, nie będzie szczęśliwa, dopóki nie zbliży się do Boga.

{Ci, którzy uwierzyli
i których serca się uspokajają
przez wspominanie Boga
- o tak! przez wspominanie Boga
uspokajają się ich serca! -}
[Koran, 13:28]

Wyobrażmy sobie, że nasze czyny i myśli są nieustannie nagrywane, wówczas będziemy bardziej świadomi i uważni wobec naszego zachowania. Musimy również przypominać sobie o tym, że nasze czyny będą podlegać ocenie w Dniu Sądu Ostatecznego, to nam pomoże być bardziej uważnym i świadomym naszych uczynków.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa na rozój naszych relacji z Bogiem, jest WDZIĘCZNOŚĆ

Zrób listę rzeczy za które jesteś wdzięczny, skupiając się na detalach, jak np.: jestem wdzięczny za wzrok, dzięki któremu mogę widzieć, jestem wdzięczny za słuch, dzięki któremu mogę widzieć ukochane osoby, jestem wdzięczny, że mogę chodzić, biegać i robić mnóstwo innych rzeczy. Kiedy zrobisz taką listę, uświadomisz sobie, że jest tyle rzeczy za które możesz być wdzięczny, że poczujesz się szczęśliwy. Kiedy spojrzysz na innych, którzy mają mniej, poczujesz się naprawdę wdzięczny i szczęśliwy za to, co masz. Wyobraź sobie, że tracisz te wszystkie rzeczy, to również pomoże ci docenić, to co posiadasz.

Prorok (salla Allahu aljhi wa sallam) powiedział: Wspaniała jest sytuacja wierzącego, zaprawdę wszystkie jego sprawy dobre i dotyczy to jedynie wierzącego. Jeśli coś dobrego mu się przytrafia, jest wdzięczny i to jest dobre dla niego. Jeśli coś złego go spotyka, to pozostaje cierpliwym i to również jest dobre dla niego " [Muslim]

Co oznacza, że cokolwiek sie stanie dobre czy złe, zostanie nagrodzony. Nawet jeśli stanie się coś złego to wierzący mówi Alhamdulillah, bo pokłada zaufanie w Bogu i wie, że jest w tym coś dobrego, bo Bóg jest al-Hakim (Najbardziej Mądry). Każda sytuacja może być okazją do zdobycia nagrody. 

Również poprzez zwiększenie ZAANGAŻOWANIA w wykonywaniu aktów czci, umacniamy nasze relacje z Bogiem. Jak np. zwiększenie liczby modlitw, częstsze czytanie Koranu, skromniejszy ubiór, spuszczanie spojrzenia, te wszystkie rzeczy pomogą nam zwiększyć zaangażowanie i poprawić relacje z Bogiem.
Podobnie, kiedy idziemy do siłowni i chcemy osiągnąć lepszy rezultat, musimy zwiększyć nasze starania i zaangażowanie, czym więcej chcemy osiągnąć, tym więcej musimy w to włożyć wysiłku. I tak samo jest z naszą ibada – aktami czci. 


RELACJE Z SAMYM SOBĄ

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest znalezienie DARU, jaki dostaliśmy od Boga i wykorzystać go dla czczenia Go. Może jesteś dobry w pisaniu, fotografowaniu, masz zdolności artystyczne, jesteś dobrym nauczycielem itd, znajdź to, w czym jesteś naturalnie dobry i użyj to dla zadowolenia Boga.

W relacji z samym sobą ważne jest, aby umieć KONTROLOWAĆ samego siebie i swoje pragnienia.

Wszystko, co robimy w ciągu dnia jest związane z tym, aby osiągnąć przyjemność lub ominąć cierpienie. Jeśli chcesz pozbyć sie jakiegoś pragnienia, musisz powiązać to pragnienie z czymś złym, negatywnym, a rezultat porzucenia tego,z  czymś pozytywnym, miłym. Np. : jeśli chcesz rzucić palenie, wyobraź sobie, jak palenie niszczy twoje zdrowie, co robi z twoimi płucami i jednocześnie połącz rzucenie palenia z czymś pozytywnym, jak dobre zdrowie, samopoczucie, długie życie itp.

Nauczenie się kontrolowania swojej złości, pomoże nam w lepszym kontrolowaniu swoich pragnień. Złość bardzo źle wpływa nie tylko na nas, ale również na nasze relacje z innymi. Powoduje dużo frustracji, niezadowolenia z siebie i bólu, dlatego kontrolując złość stajemy się bardziej zbilansowaną i spokojną osobą.

Prorok Muhamamd (pokój I błogosławieństwo Boga niech będzie z nim) powiedział: “Nie bądź zły.”

Prorok Muhamamd (pokój I błogosławieństwo Boga niech będzie z nim) powiedział:Gniew jest efektem szatana, a szatan został stworzony z ognia. A woda gasi ogień.”

Nasz ukochany Prorok dał nam receptę, która pozwala  kontrolować nasze negatywne zachowania.
Można:

- wypowiedzieć następujące oświadczenie w chwili złości i gniewu:

A'uzu bi Allah mina aszaytani arrażim -Szukam schronienia u Boga przed szatanem.

Prorok (pokój z nim) powiedział: „Jeśli człowiek zdenerwuje się i powie: „Szukam schronienia u Boga przed szatanem”, jego złość odejdzie. [autentyczny al-Jami'; # 695]

- pozostać cicho

Prorok Muhammad (pokój z nim) powiedział: „Ktokolwiek z was zdenerwuje się, niech zamilczy.” [autentyczny al-Jami'; # 693]

-usiąść lub położyć się (zmienić pozycję)

"Abu Dharr brał swoje wielbłądy do pojenia przy korycie, które należało do niego, gdy kilka innych osób przyszło i powiedziało do siebie:" Kto jestw stanie konkurować z Abu Dharr w doprowadzeniu zwierząt do picia i sprawi, że włosy staną mu dęba? "Jeden  mężczyzna powiedział: "mogę". Tak więc, przyniósł swoje zwierzęta i rywalizował z Abu Dharr i skończyło się na zniszczeniu koryta. Abu Dharr stał, kiedy zobaczył to, więc usiadł, a potem położył się. Ktoś zapytał go.: „o Abu Dharr, dlaczego usiadłeś, a następnie położyłeś się?" On powiedział: "Wysłannik Allaha powiedział:" Jeśli ktoś z was staje się zły, a stoi, niech usiądzie, aby jego gniew odszedł. Jeśli to nie pomoże, niech się położy " [Musnad Ahmad (5/152) i 'Sahih al-Jami' (694)]

Prorok Muhamamd (pokój z nim) powiedział: „Nie bądź zły, a Raj będzie twój.” ['Sahih al-Jami'; # 7374]

Prorok radził nam również, abyśmy się NIE KŁÓCILI, nawet jeśli wiemy, że mamy rację.

Abu al-Bahili Umamah przekazał: Prorok Muhammad (pokój i błogosławieństwo Boga niech będą z nim) powiedział: Gwarantuję dom w dolnej części Jannah (Raju) dla tego, kto rezygnuje z kłótni, nawet jeśli ma rację i dom w środku Jannah dla tego, kto rezygnuje z kłamstwa nawe, jeśli on żartuje i dom w najwyższym poziomie Jannah dla tego, kto doskonali swój charakter. [Abu Dawood]

Musimy również nauczyć się KONTROLOWAĆ NASZE REAKCJE, kiedy spotykają nas przykre rzeczy.  Jaka jest twoja pierwsza reakcja? Jeśli akceptujemy przeznaczenie od Boga, to musimy się mu podporządkować, nawet jeśli wydaje nam się niekorzystna. Kiedy dowiemy się, że jesteśmy chorzy, naszą pierwszą reakcją powinno być Alhamdulillah, bo wszystko pochodzi od Hikma (Mądrości) Boga. Albo jeśli ktoś stracił pracę, Alhamdulillah może będziesz mieć okazję znaleźć lepszą pracę. Dla spokoju ducha bardzo ważne jest mieć tą akceptację na przeznaczenie. Pamiętaj, że 90% naszego nastroju wynika z naszej reakcji na wydarzenie, a 10% to są warunnki w jakich jesteśmy.

ŻYCIE TERAŹNIEJSZOŚCIĄ.  Bycie tu i teraz. Większość ludzi albo żałują czegoś, co wydarzyło się w przeszłości, albo obawiają się tego, co wydarzy się w przyszłości. A jedynym sposobem wpłynięcia na nasze życie jest skupienie się na teraźniejszości.

Prorok (salla Allahu alejhi wa sallam) powiedział: „Jeśli coś złego cię dotknie, nigdy nie mów, gdybym zrobił inaczej, by się stało to i tamto.. .,raczej powiedz: „Stało się to, co Bóg chciał”, ponieważ „jeśli” otwiera drzwi szatanowi.” [Buhari]

Dlatego nigdy nie żaluj tego, co wydarzyło się w przeszłości, bo to jedynie uczyni cię nieszczęśliwym, a i tak już nic nie zmienisz. I to samo tyczy się przyszłości.

Kolejnym czynnikiem relacji z samym sobą jest AKCEPTACJA. Akceptowanie siebie, swojej przeszłości, rodziny, wyglądu itd. Szczera akceptacja prowadzi do uczucia szczęścia i spokoju ducha.

SYSTEM WIARY W SIEBIE, czyli cokolwiek twój umysł zachowuje i osiąga. Musisz zaprogramować swoje myślenie, że osiągniesz to, co planujesz. Pozbądź się oceny o samym sobie, która powstrzymuje cię od osiągnięcia zamierzonego celu, np. jestem za mało inteligetny, nie dam rady, to jest za trudne dla mnie. Takie myślenie stwarza barierę do zrealizowania celu. Musisz zaprogramować swoje myślenie na pozytywną ocenę o sobie samym, aby wykorzystać swój pełny potencjał. Może wierzysz, że jeśli nie szło ci dobrze w szkole, to jesteś mało inteligetny, a tak wcale nie musi być, albo kiedy źle wypadłeś podczas wystąpienia publicznego, zaczynasz wierzyć, że jesteś złym mówcą. Możesz i musisz zmienić negatywne myślenie o sobie. Co jest ciekawe, że umysł nie jest w stanie odróżnić co jest rzeczywistością, a co wizualizacją, dlatego wizualizacja w swoim umyśle ma duży wpływ na nas i na to, jak siebie postrzegamy. Zrobiono badania na olimpijczykach, które wykazało, że ważnym kluczem do ich sukcesu, obok ciężkiej prac,y było wyobrażenie sobie swojego sukcesu, zanim się go osiągnęło.

Rozmowa z samym sobą ma również duży wpłw na naszą ocenę o sobie samym. Musimy zmienić negatywny sposób rozmowy ze sobą na pozytywną. Nigdy nie mów o sobie np. „ jaki jestem głupi”, „nie wierzę, że to zrobiłem”, ponieważ nasz umysł zaczyna wierzyć w to, co mówimy. Powinniśmy mówić rzeczy, które pomogą nam wykorzystać nasz pełen potencjał, jak: „mogę to zrobić”, „uda się” , „jestem wystarczająco silny, inteligetny” itp. Te słowa są czynnikiem pobudzającym nas, aby osiągnąć cel. Zikr (wychwalanie Boga) jest również rodzajem pozytywnej rozmowy, bo uświadamia nam Wielkość i Wspaniałość Boga i czyni nas bardziej wdzięcznymi.

Opracowane m.in. na podstawie wykładu Haleh Banani „Happiness”

C.d.n inshallah